Miasto Jastarnia historia
Półwysep Helski
Półwysep Helski stanowi jedyną w swoim rodzaju osobliwość przyrodniczą i krajobrazową w Polsce.
Powstał on dzięki prądom morskim niosącym piasek wypłukiwany z dna morza. Długość Półwyspu to ok. 34 km. Powstawał stopniowo, najpierw jako ławica, która tworzyła małe wysepki mające w końcu połączyć się i utworzyć ten wąski pasek piasku zwany dziś Helską Kosą, Gęsią Szyją czy po prostu Półwyspem Helskim. Czyste plaże, mikroklimat, zatrzymane w czasie rybackie miasteczka z niskimi domkami o czerwonych dachach, wąskie uliczki poobsadzane głogiem, to niepowtarzalny koloryt „Reboków”. Kto przyjechał tu jeden raz, zawsze będzie tu wracał. Od północy brzeg półwyspu jest wyrównany, znajduje się tam wał wydmowy oraz przepiękne, szerokie plaże z białym miałkim piaskiem.
Interesujący jest też klimat Półwyspu – małe amplitudy temperatur, niskie opady, największa w Polsce ilość dni słonecznych przy jednoczesnym wietrze – idealne i wymarzone wprost miejsce do uprawiania windsurfingu i żeglarstwa oraz innych sportów wodnych. Niezmiernym bogactwem przyrody Półwyspu są liczne gatunki ptaków: kormorany, perkozy, biegusy, czajki, petrele, mewy, rybitwy i wiele innych. W wodach otaczających żyją ryby morskie (flądry, śledzie, szproty, dorsze, łososie, trocie wędrowne) i słodkowodne (szczupaki, płocie, okonie). Do zatoki zaglądają też foki szare, delfiny białonose i morświny. Od 1978r. Półwysep ze względu na specyficzne położenie i mikroklimat należy do Nadmorskiego Parku
Muzeum Rybołówstwa Hel
Najstarszy budynek w Helu z XV w, gdzie przed laty mieścił się Kościół Ewangelicki, a dziś stanowi siedzibę muzeum.
Część frontową wieńczy niewysoka, drewniana wieża. która pełni funkcję widokową. Roztacza się z niej piękna panorama na miasto, port i plażę od strony Zatoki Puckiej. Budynek w swojej histori uległ pożarowi, póżniej odbudowany pełnił funkcję latarni morskiej, w XVIII wieku silne sztormy i wzburzone fale morskie mocno podmywały kościół co doprowadziło do częściowego obsunięcia się budynku wraz z wieżą do morza. Zgromadzone są tam bogate zbiory obrazujące dzieje rybołówstwa. Ekspozycja muzeum obejmuje m.in. łodzie rybackie, sprzęt połowowy, modele polskich statków rybackich oraz obrazy o tematyce rybołówstwo w malarstwie polskim.
Adres; Hel ul. Bulwar Nadmorski 2 tel. +48 58 675 05 52 www.kaszubia.com/pl/adresy/muzea/hel.htm
Groty Mechowskie
Groty Mechowskie to najmniejsza podziemna trasa turystyczna w Polsce,
zwiedzanie trwa kilka minut za to jedyna tego typu jaskinia na całym Niżu Europejskim. Odkryta przypadkowo w 1818 roku, była kilkakrotnie zasypywana i odsłaniana. Obecnie grota została udostępniona do zwiedzania. Dla turystów udostępniona jest tylko niewielka, przyotworowa część jaskini, ponieważ pozostała część jest bardzo trudno dostępna (wymaga czołgania się). Jaskinia powstała w obrębie wzgórza morenowego, wskutek wypłukania piasku spomiędzy scementowanych węglanem wapnia, a przez to odporniejszych na erozję, skał osadowych, w wyniku czego utworzyły się malownicze słupy podtrzymujące sklepienie przy obu wejściach do jaskini. W głąb wzgórza biegnie niski korytarz kilkudziesięciometrowej długości. Występują w nim formy naciekowe: stalaktyty i polewy, częściowo zabarwione na kolor czerwony, dzięki obecności związków żelaza rozpuszczonych w wodzie.
Fokarium Hel
Na turystów czekają sympatyczne foki.
Ssaki te żyją w basenie usytuowanym na terenie Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego, w pobliżu Bulwaru Nadmorskiego. Ośrodek istnieje od 1999r., choć działalność na rzecz ochrony fok podjęta została już w momencie pojawienia się pierwszego podopiecznego – Balbina. Miało to miejsce w 1992 roku, bowiem na plaży w Juracie znaleziono młodego samca foki szarej. Stacja badawczo-hodowlana stwarza szansę dzięki której w przyszłości foki znów zasiedlą południową część Bałtyku. Wyleczone foki są wypuszczane na wolność, podobnie jak przychówek naszego hodowlanego stada. Wszystko po to, aby foki szare mogły żyć jak dawniej w obrębie całego morza, a spełniając pozytywną rolę drapieżnika były dla człowieka testerem jakości morskiego ekosystemu, w tym ryb. Najciekawszy moment na odwiedziny Fokarium to godzina 11 i 14 z/w na karmienie fok. Aktualne godziny otwarcia Fokarium: www.fokarium.pl/wazneinf.htm
Adres; Hel ul. Morska 2 tel. + 48 58 675 08 36 /dojazd 11km.samochodem/ www.fokarium.pl
Wędkarstwo morskie
Jacht Passat VII jest jednostką przystosowaną do całorocznych morskich połowów wędkarskich ryb.
Wypłyń z nami na dalekie łowiska. Gwarantujemy połowy wielkich sztuk .W okresie letnim proponujemy rejsy rekreacyjne z możliwością wędkowania sprzętem wędkarskim będącym na wyposażeniu jachtu. Zapraszamy wędkarzy indywidualnych, profesjonalistów, amatorów, turystów, oraz grupy zorganizowane i towarzyskie. Podczas rejsu każdy z uczestników wyprawy na „wielką rybę” może ogrzać się i posilić w jednej z dwóch kabin znajdujących się na pokładzie. W zależności od warunków pogodowych i apetytów gości, na życzenie, kucharz okrętowy może sporządzić posiłek ze złowionych ryb.
Port Jastarnia
Malowniczym miejscem w Jastarni jest port rybacki powstały z 1928 roku.
W części wschodniej znajduje się ośrodek żeglarstwa sportowego i baza płetwonurków, część zachodnia wykorzystana jest przez łodzie i kutry rybackie oraz statki żeglugi przybrzeżnej. Rezerwując wakacyjne noclegi w Jastarni z Meteora warto wiedzieć, że oprócz zwiedzania miasta i portu istnieje możliwość udania się w rejs po Bałtyku. Z portu można wybrać się na wycieczkę po zatoce tzw. Pomerankami. Pomeranki to stare tradycyjne łodzie kaszubskie. Można wypożyczać różnego rodzaju sprzęt wodny: kajaki, rowery wodne, skutery, deski windsurfingowe. Wejście do portu znajduje się po stronie południowej. Szerokość wejścia wynosi 60 m, głębokość na wejściu i torze podejściowym to 5m.Tor podejściowy o długości 1000 m oznakowany jest światłem na kaszycy i 3 parami pław nieświecących. W północno zachodniej części portu usytuowano wyciąg kutrowy i warsztat mechaniczny. Port jest administrowany przez Urząd Morski w Gdyni. Mogą tu wchodzić jednostki o zanurzeniu do 3,5 m.
Tramwaj wodny
W okresie letnim zachęcamy Naszych Gości do korzystania z wygodnej i atrakcyjnej formy zwiedzenia Trójmiasta. Tramwaj wodny wypływa z portu Jastarnia i płynie do portu w Gdyni, Mola w Sopocie i portu w Gdańsku. Dzięki czemu można zwiedzić podczas jednodniowej wycieczki tak ciekawe miejsca jak; Skwer Kościuszki i Bulwar w Gdyni, Kurort Sopot z uroczym „Monciakiem” i „Łazienkami” oraz Przepiękną Starówkę w Gdańsku. Dla rodzin z dziećmi polecić możemy wycieczkę do Oliwskiego Zoo w Gdańsku. Atrakcyjnym sakralnym obiektem jest Katedra Oliwska z słynnymi organami z XVII wieku.
Latarnia morska Hel
Płynące statki z zachodu do Gdańska omijały długą na 30km. Mierzeję Helską.
Koniecznością stało się wybudowanie w tym miejscu latarni morskiej. Pierwsze światło nawigacyjne pojawiło się w XVII wieku i znajdowało się w wieży starego kościoła. Około 1638 roku zbudowano pierwszą drewnianą latarnię z paleniskiem węglowym czynna od jesieni do wiosny, następnie latarnia uległa spaleniu, odbudowana ponownie o konstrukcji zbliżonej do żurawia studziennego, u którego końca zawieszony był kocioł lub żelazny kosz z paleniskiem na smołę lub węgiel. Często niszczona przez sztormy i odbudowywana latarnia morska w roku 1806 doczekała się rozpoczęcia budowy murowanej okrągłej wieży. Na początku II Wojny Światowej została wysadzona przez polskich żołnierzy, a następnie w 1942 roku miejscowi Kaszubi wybudowali ośmiokątna wieżę z palonej ciemnoczerwonej cegły zwężająca się ku górze, z galerią pod stożkowym dachem, wysokość wieży 41,5m. Źródłem światła jest żarówka o mocy 1000W., która w przypadku przepalenia się wykonuje automatycznie obrót, a na jej miejsce ustawia się żarówka zapasowa, widoczne światło z 33km.
Latarnia jest dostępna dla turystów